Kiedy warto zdecydować się na ruchomy aparat ortodontyczny?
Aparaty ortodontyczne ruchome są typem aparatów, które pacjent może samodzielnie zdejmować. To odróżnia je od aparatów stałych, które zdejmuje z zębów jedynie ortodonta w gabinecie. Aparaty ruchome składają się z drucianych pętli oraz akrylowej płytki. Niektóre modele są również wyposażone w śrubę i sprężynę.
W jaki sposób działa ruchomy aparat ortodontyczny?
Ruchomy aparat ortodontyczny wykorzystywany jest do korygowania niedużych wad zgryzu. Stosuje się go np. przy wychyleniach zębów czy aby rozszerzyć lub zwęzić łuk zębowy. Tego rodzaju aparatu nie używa się do silnego przemieszczania zębów np. w przypadku gdy trzeba je obrócić.
Aparat przytrzymywany jest klamrami, dzięki którym wywiera nacisk na zęby. Uczucie nacisku oznacza, że aparat działa prawidłowo. Nacisk z czasem ustępuje, wtedy konieczne jest podkręcenie śrub lub sprężyn.
Aparat ruchomy powinien być noszony od 12 do 14 godzin dziennie. Należy wyjmować go na czas posiłków, po czym umyć zęby oraz aparat i założyć go ponownie. Nienoszenie aparatu wydłuża proces leczenia i wpływa niekorzystnie na finalny efekt.
U kogo stosuje się ruchome aparaty ortodontyczne?
Założenie aparatu ortodontycznego ruchomego w Częstochowie przy ulicy Borelowskiego 34 ortodentalclinic.pl warto przeprowadzić w naszej klinice. Gabinet ortodonty to jedyne miejsce, w którym można stwierdzić, jakiego aparatu potrzebuje pacjent.
Aparatu ruchome stosowane są najczęściej u dzieci i nastolatków w wieku od 4 do 11 lat ze względu na to, że w takim wieku okres wzrostu kości nie jest jeszcze zakończony. U dorosłych zęby są silniej zakorzenione w szczęce, przez co efekty nie są tak widoczne. Jednak również u starszych osób aparat ruchomy może okazać się pomocny. Stosuje się go np. do korygowania cofnięcia żuchwy, po usunięciu zęba, czy wspomagająco do aparatów stałych.